Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

Soru: Son aylarda adet düzensizliği ve adetin gecikmesi, parça parça gelmesi gibi sorunlar yaşamaktaydım. Bir arkadaşın tavsiyesi üzerine Tarlusal kullanmaya başladım. Tarlusal’ı bıraktığım gün ciddi bir karın ağrısı oldu. Düşük mü yaptım veya bu ilaç yumurtalıklarıma zarar mı verdi acaba bilemedim. Tarlusal karın ağrısı yapar mı, karın ağrısı yapması normal mi, ne yapmam gerekir ?

Cevap: Tarlusal düşük riski yaratan bir ilaçtır. Belki de siz Tarlusal kullanmadan önce de düşük yapıyordunuz ve farkında değildiniz.

Düşük dediğimiz hadise, rahim duvarına tutunan embriyonun bir süre sonra burada tutunamayıp atılmasıdır. Tutunma süresi ne kadar uzun sürdüyse düşük ağrısı da o kadar fazla olmaktadır.

Embriyonun rahim duvarına yapışamaması veya çok kısa süreliğine tutunabilmesi de aslında bir düşüktür ama kadınlar bazen bunun farkında olmayabilmektedir. Eğer doğum kontrol yöntemi uygulamıyorsanız belki de adet düzensizliğinizin ve adetin geç gelmesinin sebebi bu olabilir.

Tarlusal adet söktürücü bir ilaç olup adet gelmesi eğer rahim duvarına embriyo yapışmış ise onu oradan atılmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla Tarlusal size düşük yaptırmış ve karın ağrısını bu sebeple yaşıyor olabilirsiniz.

Fakat bundan emin olamayız. Doğru tespit için doktora görünmeniz gerekmektedir.

Tarlusal ilacının karın ağrısı şeklinde bir yan etkisi yoktur.  Eğer karın ağrınız şiddetli ise bunun sebebi başka olabilir veya kasıklara vuran bir ağrı ise düşük kaynaklı olabilir. Bununla birlikte adet kanamaları bazı kadınlarda ağrıya sebep olabilmektedir. Karın ağrınızın sebebi bu da olabilir.

Tarlusal karın ağrısı yaparsa ne yapmalı?

İlaca doktor bilgisi haricinde başlamış olmanız başlı başına bir hatadır. Dozunu ve kullanım günlerini de yanlış belirlemiş olabilirsiniz. Her ne kadar ilacın kullanım talimatında Tarlusal’ın hangi günlerde ve hangi dozlarda kullanılacağı bilgisi yer alsa da hastanın ve hastalığın durumuna göre bu hususlar değişebilmektedir.

İlacın kullanma talimatında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar ve ilaç etkileşimleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Bunları okuyunuz. Karın ağrısı bunlarla ilişkili olabilir. Şiddetli bir karın ağrısı yaşıyorsanız ilacı kesmeniz uygun olacaktır.

Şimdi yapmanız gereken şey kadın doğum doktoruna muayene olup yaşadığınız sorunları anlatmaktır.

Alakalı yazılar:

Tarlusal zayıflatır mı ?

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal aç mı tok mu ?

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal sivilce yapar mı ?

Tarlusal ishal yapar mı?

Tarlusal uyku yapar mı ?

Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here