Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Soru:Çocuğum olması için tedavi görüyorum. Doktor Tarlusal verdi. Tarlusal yumurta çatlatır mı ne işe yarar öğrenmek istiyorum.

Cevap:Hamile kalabilmek için birkaç şeyin uygun olması gerekir. Mesela yumurtaların gelişmiş olması ve bir tane olgun yumurtanın yumurtalıktan ayrılmış olması ve bu esnada kaliteli bir sperm tarafından döllenmesi gerekir. Buna ilave olarak sperm ve yumurtanın birleşerek oluşturduğu embriyonun rahim duvarına yapışması gerekir.

Hamile kalmakta zorlanan bazı kadınlarda, hamile kalamamanın sebeplerinden birisi rahim duvarının embriyonun tutunması için elverişli olmamasıdır.

Rahim duvarını embriyonun tutunmasını hazırlayan şey adet döngüsüdür. Kadınlarda her ay adet döngüsü yaşanır. Bu döngü şu şekilde gerçekleşir:

Beyinden salgılanan hormonların etkisiyle yumurtalıklar uyarılır ve bir tane yumurta hücresi serbest kalır. Yumurta hücresi serbest kalınca döllenmeye elverişli hale gelir. Bu esnada Progesteron hormonunun etkisiyle rahim duvarı kalın hale gelir ki döllenme gerçekleşirse embriyo kolayca yapışabilsin.

Yumurta hücresinin döllenmek için yaklaşık bir gün süresi vardır. Eğer bu sürede döllenirse embriyo rahim duvarına yapışmayı deneyecektir.

Diyelim ki embriyo rahim duvarına yapıştı. Bu takdirde progesteron hormonu salgılanmaya devam eder ve rahim duvarı kalınlığını korur.

Eğer döllenme gerçekleşmez ise veya döllenen yumurta rahim duvarına yapışmayı başaramaz ise progesteron hormonunun salgılanması kesilir.

Progesteron hormonunun salgılanması kesilince rahim duvarı kısmen fazlalıklarını atar. Bu bir temizlik ve sonraki yumurtlama dönemi için bir hazırlıktır. Rahim duvarındaki fazlalıkların atılması, duvarın temizlenmesi adet kanaması olarak karşımıza çıkar.

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal ilacı progesteron hormonunu taklit eder. Yani adet olmayı, adet döngüsünün düzenli olmasını sağlar.

Hamile kalamayan kadınlarda bunun sebeplerinden birisi rahim duvarının embriyo için yetersiz olmasıdır. Bunun da sebebi adet döngüsünün düzensiz veya adet görememe durumunun olmasıdır.

Bu yüzden hamile kalamayan kadınlara doktor Tarlusal reçete eder ki adet döngüsü düzenli olsun, bu sayede rahim duvarı da embriyo yapışmasına elverişli olsun.

Dolayısıyla Tarlusal kullanımının yumurta çatlamasına bir etkisi yoktur. Hamile kalamayan kadınlarda bunun sebeplerinden bir diğeri de yumurtaların gelişmemiş olmasıdır.

Yumurtalar gelişmeyince yukarıda bahsedilen adet döngüsü yaşanmaz veya bildiğimiz şekilde düzenli yaşanmaz. Bu sebeple hamile kalamayan kadınlara yumurta geliştirme ilaçları verilir. Gerekirse yumurta çatlatma ilaçları verilir.

Yumurta çatlatma denilen şey olgunlaşmış yumurtanın yumurtalıktan ayrılmasıdır.

Hamile kalamayan kadınlara hem yumurta çatlatma ilaçları hem de adet döngüsünü düzene sokan ilaçlar verildiği için bazı kadınlar Tarlusal gibi adet söktürücü ilaçların yumurta çatlatmaya yaradığını düşünmektedir. Halbuki Tarlusal yumurta çatlatma ilacı değildir.

Yumurta çatlaması hangi hormondan anlaşılır ?

Yumurta çatlaması olup olmadığı idrar testindeki LH hormonu seviyesinden anlaşılmaktadır.

Alakalı yazılar:

Tarlusal zayıflatır mı ?

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal aç mı tok mu ?

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal sivilce yapar mı ?

Tarlusal ishal yapar mı?

Tarlusal uyku yapar mı ?

Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here